מה חדש אצלנו?

חדשות מרכז אחוה

מתוך "מרכז אחוה"  קם הארגון "בוחרים במשפחה" בראשותו של הרב מיכאל פועה  היום נשתף מהפעילות של "בוחרים במשפחה" בתקופה האחרונה:

בעקבות עתירתנו לבג"ץ בעקבות אי-רישום של מוכרי/תורמי זרע וביצית, אנו ממשיכים במעקב אחר הקמת מאגר מידע מרכזי. כמו כן הפנינו את תשומת לב הרבנות הראשית שעל פי תשובת המדינה לבג"ץ, מעולם רשמי הנישואין לא פנו לבנקי הזרע כדי לברר קשרי משפחה כדי למנוע נישואי קרובים. בעקבות זאת התחייב בפנינו הרב הראשי הרב לאו להעלות את הנושא לסדר היום ובמועצת הרבנות הראשית ולהנחות את רשמי הנישואין להשתמש במאגר זה כדי למנוע נישואי קרובים. 

פנינו לגורמים שונים בנושא החיילות שהועסקו כסוהרות בכלא גלבוע. בעקבות פנייתנו החליט צה"ל לבצע בדיקה מחודשת של העסקת החיילות כסוהרות והיועץ המשפטי החליט לפתוח מחדש את החקירה בנושא. אנו נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות.

כוס ניחומים למשפחת הרב עזריאל אריאל על פטירת הרב אליעזר ולדמן זצ"ל.

מהנעשה במרכז תורה ומדינה

ביקור מיוחד ומרגש נערך בחודש האחרון במרכז תורה ומדינה, כאשר הגיע הגאון הרב יעקב אריאל שליט"א - הרב הראשי לרמת גן (לשעבר) ונשיא מרכז תורה ומדינה, למסור שיעור לפני רבני המרכז

הרב שיבח ביותר את הפעילות התורנית-מחקרית של רבני המרכז, את הספרים שראו אור, ואת היוזמות העתידיות, בדגש על מפעל הרמב"ם - הלכות מלכים ומלחמותיהם. זכינו לשמוע שיעור מעמיק בנושא שלטון ומלכות, מעורבות העם והסכמתם לבחירת מלך. מרכז תורה ומדינה מודה לרב שליט"א על המאמץ ועל הזכות לשמוע דברים מקוריים המבוססים על מקורות תנ"ך, חז"ל והפוסקים, תוך חיבורם למציאות ימינו הלכה למעשה.

מרכז תורה ומדינה אירח בחנוכה את הכנס השנתי של "פורום הרבנים".

מאות רבות של רבנים מאורגנים במסגרת "פורום" אינטרנטי זה, ומנהלים ביניהם דיונים יומיומיים במיגוון רחב של נושאים - הלכתיים, אמוניים, חינוכיים, אקטואליים ועוד. ה"פורום" מתייחד בשתיים: א. נימנים על חבריו רבנים מגוונים: חרדים וציונים-דתיים, ראשי ישיבות ורבני קהילות, מבוגרים וצעירים, וכולם מנהלים ביניהם את הדיונים באופן ענייני ושקול. ב. דיוניו חסויים וחל איסור מוחלט להזכיר "מי" אמר "מה". נקודות אלה הן "חוזקו" ופשר עמידותו זה כבר כמה שנים.

מדובר בבית מדרש וירטואלי, אשר רק אחת לשנה מתכנס "פיסית". זכה מרכז תורה ומדינה לארח השנה את הכנס. במסגרת הכנס, הירצה ראש מערך המחקר, הרב פרופ' נריה גוטל, על האתגר ההלכתי שנובע מהיות "אחריות לאומית" שיקול פסיקה - כפי שהוכח בספרו "ממשפטי המלוכה". כן נדונו ענייני שמיטה, פרה אדומה ועוד. מרכז תורה ומדינה חשף בפני המתכנסים את תנובתו ואת תוכניותיו.

 נקודה למחשבה

 כדאי לקרוא

שיח הראויות 

לאור הסערות המטלטלות אותנו לאחרונה שחלקם נוגעות לשאלות יסוד בזכויות אדם. עד כמה האדם זכאי להגנה מפני החברה? ועד כמה החברה מחויבת להגן על עצמה.?

ההמלצה שלנו הפעם היא על הספר "שיח הראויות" (התשע"ט) העוסקת ב"זכויות אדם" ובוחן את המשמעות של מושג זה לאור ערכי התורה. ספר המוביל לתובנה חדשה מה היא זכויות אדם. 

 

קרא עוד

 מומלץ לצפות

שיעור מפי הגאון הרב יעקב אריאל שליט"א

השיעור בנושא: מינוי מלך בישראל.