מה חדש אצלנו?

חדשות מרכז אחוה

הנושא המרכזי במחקרים שלנו כעת הוא כפי שדיווחנו בניזלטרים הקודמים הוא נושא השוויון. לשם כך היו לנו כמה מפגשי זום עם מרצים אורחים:

הרב יונתן בלס בהרצאה על בחירת ישראל במשנת הרמב"ם, הרב נפתלי בר אילן-שוויון בפני החוק בהלכה, הרבנית נעמי שחור-הפמניזם, וכן מהגברת נעמה זרביב על פעילות תנועת "שוברות שוויון".

הרב עזריאל אריאל שבנוסף להיותו ראש מכון אחו"ה הינו גם יועץ זוגי, ואשתו חדוה אריאל שהינה עו"ס, פיתחו את התוכנית "טיפת דבש" תוכנית העצמת הקשר הזוגי עליה ניתן כאמור לקרוא עוד באתר.

בט"ז באייר היתה סדנת זום לזוגות בהשתתפות של 25 זוגות, לזכרו של הרב צבי סגרון זצ"ל, שהיה חוקר במרכז תורה ומדינה.

מהנעשה במרכז תורה ומדינה

אחרי שנת-קורונה מאתגרת - עבודה מרחוק, חל"ת ועוד "השלכות" קורונה – שב המרכז בשעה טובה לשגרה ברוכה.
אשר לצערנו נקטעה שוב עם מלחמה מבית ומחוץ, ולמרות זאת הרבנים והחוקרים ממשיכים בעבודתם, ומתפללים לשלום עמם, ולחיזוק מדינת ישראל.

חזרנו למסלול העיון והמחקר בהלכות מלכים למלכים, כמו גם לחיבור מקיף של הרב פרופסור נריה גוטל שעניינו שיקולי פסיקה לאומיים, חיבור שעתיד אי"ה לראות אור בשילהי שנה זו.

לקראת  יום העצמאות ה-73 נערך יום לימוד בו נטלו חלק רבני המרכז והוא התאפשר לצפיית-זום לכל המעוניין. ניתן לצפות בכנס באתר האינטרנט שלנו.

המיתחם הפיסי של 'מרכז תורה ומדינה' הוכן לקראת שנת השמיטה הבאה עלינו לטובה, בפיתוח הגינון והשתילה, ובע"ה תתרחב הדעת ותרבה החכמה.

 

 נקודה למחשבה

 כדאי לקרוא

תורת המדינה למלבי"ם 

ספר מחקר שנותן דעתו לראשונה על תפיסתו של המלבי"ם את עניינם של אזרח ומדינה, שלטון וממשל, צבא ומלחמה, מוסדות פוליטיים ויחסים בינלאומיים. 

נתיבו של המלבי"ם בניתוח הפוליטיקה הוא ייחודי, חדשני ופורץ דרך, הן ביישום שיטות מחקר מדעיות בנות זמנו והן בכך שהוא מהווה תשובה קוהרנטית לאתגרים שהעמידו מחשבת הנאורות ותפיסות המודרנה. 

המלבי"ם עושה זאת בכפוף למחויבות מלאה לתורה שבכתב ושבעל פה, למסורת הדורות, למערכת ההלכתית ולמחשבת ישראל. לאור זאת, ניתן להכתיר את המלבי"ם כמייסד המחשבה המדינית התורנית המודרנית.

הרב מאיר לייבוש בן יחיאל מיכל וייסר - המלבי"ם (תקס"ט-תר"ם) נודע בזכות מפעל הפרשנות שיצר, אשר הפך את שמו לזהה עם יצירתו. פרשנות המלבי"ם לחמישה חומשי תורה ולרוב ספרי נ"ך בולטת בהיקפה ובעומקה, בעיקר על רקע התקופה שבה נכתבה ומסכת חייו רצופת הנדודים.

ד"ר אורי בגנו עומד בראש מחלקת המחקר המדעי של 'מרכז תורה ומדינה'.

קרא עוד

 מומלץ לצפות

הגדרת היחס בין הורים לילדיהם

מכון אחוה: הרב זאב שמע - חוקר בתחום חברה ומשפחה