מה חדש אצלנו?

חדשות מרכז אחוה

הרב עזריאל אריאל - ראש מרכז אחו"ה, השתתף בכנס אונליין של ארגון חותם שהתקיים בי"ג כסלו (17.11.2021).הכנס עסק בהרכב בג"ץ והשפעתו על הזהות היהודית במדינה, הרב דיבר על החלופה היהודית לשיח הזכויות במערכת המשפט. 

לצפייה בשיחה>>

אנו עוסקים כעת בעריכת ספר שענינו אימוץ ילדים. בספר מתלבנים סוגיות שונות הנוגעות לאימוץ ובהם: אימוץ פתוח או סגור, משמעות הסכמת ההורים לאימוץ, וחזרה מהסכמה לאימוץ.

מהנעשה במרכז תורה ומדינה

ממשפטי המלוכה - ערב השקה: בראש חודש כסלו התקיים בבית הכנסת "שירת חדשה - שירת אהרן" ערב לימוד לרגל השקתו של הספר "ממשפטי המלוכה". את הספר חיבור הרב פרופ' נריה גוטל, ראש מערך המחקר במרכז תורה ומדינה. עיקר עניינו של הספר: ביסוס מקיף של הטענה כי "אחריות לאומית" היא רכיב משמעותי בפסיקת ההלכה, קביעה שמסתעפות ממנה השלכות רבות להלכות מדינה בימינו

במהלך ערב הלימוד נשאו דברים, רב העיר רמת גן (לשעבר), הגאון הרב יעקב אריאל שליט"א; רב בית הכנסת, הרב ד"ר יהודה יונגסטר; ראש מרכז תורה ומדינה הרב יגאל קמינצקי ומנהל המרכז הרב ד"ר אופיר כהן; ומחבר הספר.

מוזמנים לצפות בערב העיון>>

 נקודה למחשבה

 כדאי לקרוא

ממשפטי המלוכה

אלפיים שנות הגלות קטעו את רצף הפסיקה בתחום הנהגת ממלכה ריבונית על פי ההלכה. הספר ”ממשפטי המלוכה“ עוסק בסוגייה של אחריות לאומית בניסיון לעמוד על חשיבותה והיותה שיקול הלכתי משמעותי להכרעה בסוגיות ציבוריות וממלכתיות.

שאלות מתוך הספר:

האם מותר לסכן לוחמים ולצאת לקרב למטרה כלכלית בלבד? | במהלך מגיפת הקורונה, מה חשוב יותר, האינטרס הכלכלי או הבריאותי? | מה אומרת ההלכה על חילול שבת בחלק מארץ ישראל במידה והוא מבטיח שלא יהיה חילול שבת ברוב הארץ?

הרב פרופ‘ נריה גוטל זוכה פרס הרב קוק, פרס ויילר, פרס עמינח ופרס ירושלים, עומד בראש מערך המחקר של מרכז תורה ומדינה ומכהן כרב קהילה בירושלים. ממשפטי המלוכה הוא חיבורו הששי.

 

קרא עוד

 מומלץ לצפות

אחריות המדינה לרווחת הפרט

הרב זאב שמע חוקר בתחום חברה ומשפחה במרכז אחוה