מה חדש אצלנו?

חדשות מרכז אחוה

בחודש שבט התקיים כנס ההשקה של הספר 'ראויים לטוב', בהשתתפות כ-150 איש, כאשר לאחר מכן התקבלו בקשות רבות לצפות בהקלטה של הכנס. פתח את הערב הרב יגאל קמינצקי בדברי ברכה. אחריו דיבר מו"ר הרב יעקב אריאל על המשפחה כיחידה אורגנית.

בחלק המרכזי של הערב התקיים דיון מרתק – בהנחייתו של הרב מיכאל פואה – על מקומה של הנאמנות הזוגית במערכת המשפט, בהשתתפות עו"ד בתיה כהנא-דרור ועו"ד ד"ר שפרה מישלוב, ועל משמעותו הנסתרת של "בג"ץ הבוגדת", ע"י הרב יעקב יקיר.

לאחר מכן הרצה הרב חיים נבון על הקשר הזוגי – כ"חוזה" ואף כ"הסדרה", כפי שהוא נתפס כיום בתרבות המערבית, כשהוא עומד מול תפיסת הברית של היהדות. חתמה את הערב הרצאתו של הרב עזריאל אריאל, בה הראה כיצד "שיח הראויות" בא לידי ביטוי מעשי בחדר הטיפולים של הטיפול הזוגי, ובתור "כלי עבודה" להעשרת הקשר של כל זוג.

תודתנו והערכתנו נתונה לרב אסף ברלינר על הארגון המוצלח של הכנס ועל הנחייתו.

לאור הלקחים והמשוב החיובי מהכנס, מתוכננים כנסים נוספים במהלך השנה.

סביב הכנס עלו באמצעי התקשורת השונים כתבות וראיונות בנושאים שונים בהם עוסק מרכז 'אחווה'. ניתן לראות אותם באתר האינטרנט שלנו.

מהנעשה במרכז תורה ומדינה

"דירה נאה מרחיבה דעתו של אדם". ב"ה זכינו להשלים פיתוח סביבתי למתחם מרכז תורה ומדינה שביישוב ניצן, ו'פנים חדשות' באו לכאן. ברכה ותודה למר איתמר רביבו - ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, על התמיכה ועל הביצוע.

על אף הקשיים בעבודה, והסגר שמוטל עלינו מעת לעת, מלאכת היצירה התורנית אינה פוסקת. הכתיבה סביב הלכות מלכים לרמב"ם קורמת - ב"ה - עור וגידים, וכבר ניתן לראות דוגמאות ראשוניות באתר המרכז.

במקביל, בימים אלה משלים ראש מערך המחקר הרב פרופ' נריה גוטל את כתיבת ספרו החשוב במיוחד בימים אלה: אחריות לאומית כשיקול פסיקה. אנו תקווה שהספר יראה אור במהלך הקיץ.

המרכז נטל חלק בימי העיון שמארגן מידי שנה מפעל 'הליכות עם ישראל' שבראשות הרב ד"ר רצון ערוסי שליט"א. במסגרת ימי עיון אלה שולב מושב מיוחד שעניינו חיסוני הקורונה, ובו נשאו דברים שלושה מרבני מרכז תורה ומדינה: הרב יגאל קמינצקי דן בשאלה אם קיימת חובה לפרט להתחסן מקורונה?; הרב פרופ' נריה גוטל דן בשאלה אם למדינה סמכות לכפות על האזרחים חיסון מקורונה?; והרב דוד שטרן עסק בדינו של מאומת שהזיק, במזיד, בשוגג, באונס.

מטבעה של שנת-קורונה זו, השיעורים הוקלטו מראש, והם ישודרו ביום שלישי, יא באדר תשפ"א בשעה 18:00, באתר נצח ישראל

 נקודה למחשבה

 כדאי לקרוא

הספר "בי מלכים ימלכו"

זכינו ואנחנו נמצאים כיום בעיצומה של שיבת ציון השלישית. חזון הנביאים הולך ומתממש לנגד עינינו: קיבוץ גלויות, הפרחת השממה, בניין הארץ ויישובה, ריבונות ועוד. מלכות ישראל היא הלוז של גאולת ישראל והיא המגלה את מלכות ה' בעולם.

לאחר אלפיים שנות גלות תחת עול הגויים, זכינו בחסדי ה' עלינו להקים כאן בארץ ישראל - במדינת ישראל, שלטון יהודי עצמאי. ממשלה יהודית "קמה וגם ניצבה". מציאות זו כשלעצמה היא דבר עצום ורב, אך איננו מסתפקים בכך. אנחנו רוצים לחבר עליונים ותחתונים – "סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמיימה". אנחנו רוצים לראות כיצד מלכותא דשמיא משפיעה ומכוונת את מלכותא דארעא, וכיצד מלכותא דארעא מגלה את מלכותא דשמיא בעולמנו.

ספר זה מלבן מגוון סוגיות הזורות אור על דמותה האידיאלית של מלכות ישראל לאור תורת ישראל.

קרא עוד

 כנס און ליין

דינו של מאומת-קורונה שהדביק את עמיתו

א. האם קיימת חובה לפרט להתחסן מקורונה?- הרב יגאל קמינצקי

ב. האם למדינה סמכות לכפות על האזרחים חיסון מקורונה?- הרב פרופסור נריה גוטל

ג. דינו של מאומת שהזיק, במזיד, בשוגג, באונס- הרב דוד שטרן

 

שידור יום העיון יהיה ביום שלישי י"א אדר תשפ"א בשעה 18:00

באתר נצח ישראל https://net-sah.org/index.php/

 

 מומלץ לצפות

חרות, אחווה ושוויון מהו הערך המרכזי?

מכון אחוה: הרב זאב שמע - חוקר בתחום חברה ומשפחה